Libertarianizm

Teksty poświęcone filozofii libertariańskiej.

——————————————————————————————————————– 1. Anarchokapitalizm czy państwo minimalne?

Artykuł jest moją niezbyt rozwlekłą próbą odpowiedzi na pytanie: co zapewni nam więcej wolności i lepszą ochronę naszej własności – anarchokapitalizm, czy minarchizm.

2. Czy “homosie” powinni mieć prawa?

Niedługi, przekrojowy felieton na temat homoseksualizmu, z naciskiem na traktowanie tego zjawiska w sferze społecznej i kilka słów o stosunku libertarianina do „homosiów”.

3. Czy człowiek ma prawo popełnić samobójstwo?

W tym tekście rozważam, czy z punktu widzenia libertarianina, dozwolone jest odebranie sobie życia i jakie trudności moralne wiążą się z taka decyzją.

4. Czy konsumpcjonizm jest zły?

Natknąłem się w internecie na obrazek będący typowym wyrazem niezadowolenia z “wad kapitalizmu” i nienawiści do konsumpcjonizmu: „Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, aby zaimponować ludziom, których nie lubimy.” Zwykle ignoruję takie tanie, chwytliwe hasła wrogów wolności, jednak dziś jestem najwyraźniej w bardziej refleksyjnym nastroju, bo zacząłem zastanawiać się nad sensem przekazu tej grafiki i uznałem, że wymaga ona jednak skomentowania.

5. Państwo jako klub z dobrowolnymi składkami?

Do zastanowienia się nad taką koncepcją zainspirował mnie Charles Blankart, a w zasadzie jego porównanie państwa do klubu(…) Wszyscy wiemy, że takie określenie państwa jest fałszywe – państwo nie jest tożsame z żadnym klubem członkowskim z wielu względów.

6. Czy libertarianie mogą korzystać z państwa?

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie lektura krótkiej polemiki między Jakubem Wozinskim i Damianem Kubiakiem w kwestii, czy przeciwnik państwowej redystrybucji, może jednocześnie korzystać z usług państwa.

7. Libertarianie to potwory?

Drugi mój tekst dotyczący tematyki samobójstwa w filozofii libertariańskiej, ale spoglądający na sprawę z pogranicza libertarianizmu a obecnie panującego etatystyczno-katolickiego paradygmatu moralności i wartości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s