Ekonomia

Teksty poświęcone zagadnieniom stricte ekonomicznym.

——————————————————————————————————————– 1. Oszczędności vs. kredyt ex nihilo. Czyli skąd się biorą kryzysy.

Dłuższa rozprawa na temat przyczyn powstawania kryzysów ekonomicznych prezentująca w skrócie austriacka teorię cykli koniunkturalnych i wyjaśniająca, dlaczego współczesny system gospodarczy oparty na kreacji pieniądza ex nihilo jest niestabilny i wywołuje kryzysy.

2. Dlaczego jedne podatki są złem, a inne jeszcze gorszym złem 

Tutaj rozważam kwestię podatków wyjaśniając swoje stanowisko wobec podatku, jako libertarianin i prezentuję argumenty przeciwko istnieniu opodatkowania.

3. Głos ulicy i jego brednie o pieniądzu

Pomysły ekonomicznych ignorantów z portalu Głos Ulicy zawsze mnie rozczulały. Tym razem rozprawiam się z ich absurdalną ideą sztucznej waluty tworzonej przez bank centralny „zgodnie z potrzebami gospodarki”.

4. Jesus Huerta de Soto niesłusznie broni strefy euro

Jesusu Huerta de Soto podjął się karkołomnego zadania obrony strefy euro. Z jednej strony można zrozumieć pobudki, jakie nim kierowały, ale z drugiej, należy stanowczo odrzucić jego obronę europejskiej waluty, dlaczego dowiecie się w artykule.

5. Pomysły niebezpiecznych dyletantów

Kolejne starcie z szalonymi koncepcjami ludzi, którzy myślą, że rozumieją, na czym polega ekonomia, a ponadto wydaje im się, że potrafią naprawiać jej niedomagania.

6. Ruch Zeitgeist: antyekonomiczna dystopia

Ruch Zeitgeist to popularny, alternatywny ruch społeczno-ekonomiczny należący do nurtu kontestującego współczesne realia gospodarczo-społeczne. Wykazuję tutaj, że założenia, na jakich opierają się wizje snute przez ideologów Zeitgeist są co najmniej mrzonkami, do tego niebezpiecznymi…

7. Z życia bankstera – specjalnie dla Głosu Ulicy.

Kim są słynni „banksterzy”? Czy rzeczywiście szlachetne banki centralne mogą nas przed nimi obronić, jak sądzą dyletanci z Głosu Ulicy? Czy może bankierzy centralni sami są najpotężniejszymi z banksterów?

8. Charles Darwin na wolnym rynku?

Czy ekonomia rządzi się podobnymi prawami, jak ewolucja? Czy dobór naturalny ma swoje odbicie w procesie rynkowym? Czy Karol Darwin mógłby zostać wielkim ekonomistą?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s