Nauka

Skala wszechświata

Poniższy link prowadzi do niezwykle interesującej aplikacji flashowej prezentującej skalę rozmiarów wszechświata – od obiektów mikroświata – od stałej Plancka począwszy – aż po obiekty makroświata – granice znanego nam uniwersum. SKALA WSZECHŚWIATA

Dodano 10.02.2012

——————————————————————————————————————–Richard Dawkins & Neil deGrasse Tyson

Polecam rozmowę zoologa Richarda Dawkinsa z Neil’em deGrasse Tyson’em, fizykiem. Naukowcy swobodnie dyskutują o pięknie nauki, jej metod i odkryć. Rozmowa jest tym bardziej inspirująca, że toczy się z dwóch perspektyw – biologa i fizyka. OGLADAJ.

Dodano 10.02.2012 ——————————————————————————————————————–Siła grawitacji nie istnieje!

Ci, którzy maja klasyczne przekonania co do tego, czym jest i jak działa grawitacja – np. że jest to jedna z sił we wszechświecie, mogą być bardzo zdziwieni po obejrzeniu tego filmiku. Polecam większość filmów z kanału bigthink. Siła grawitacji nie istnieje!

Dodano 10.02.2012 ——————————————————————————————————————–Richard Dawkins & Lawrence Strauss

Kolejna dyskusja z udziałem Richarda Dawkinsa i znów z fizykiem – tym razem do stołu, aby rozmawiać o stosunku nauki do religii, religii i polityki, oraz relacjach społeczeństwo-nauka-religia-polityka, zasiada Lawrence Strauss. Ten dwugodzinny film to prawdziwa uczta intelektualna, a do tego wielu mogłoby uczyć się sztuki prowadzenia konwersacji od tych panów. OGLĄDAJ.

Dodano 13.02.2012 ——————————————————————————————————————–

Richard Dawkins i Derren Brown demaskują spirytystów i media

Zapraszam do obejrzenia niezwykle interesującej rozmowy przeprowadzonej przez Richarda Dawkinsa, znanego zoologa, ewolucjonistę, wojującego ateistę, z Derrenem Brownem, iluzjonistą-demaskatorem, w którym odsłaniają wiele sztuczek i oszustw stosowanych przez różnej maści media, wróżki i innych magicznych hochsztaplerów żerujących na ludzkiej naiwności i wierze w duchy, los, chiromancję i tym podobne nonsensy. OGLĄDAJ.

Dodano 08.01.2013

——————————————————————————————————————–Sam Harris – Wolna wola

Fascynujący, zabawny i niedługi wykład Sama Harrisa, założyciela The Reason Project, na temat iluzji wolnej woli. Harris wyjaśnia w nim, jak myśli w naszej świadomości po prostu „pojawiają się” i jak ulegamy złudzeniu, że jesteśmy panami swojego losu. OGLĄDAJ.

Dodano: 19.03.2013

——————————————————————————————————————–

Hans Rosling – Nie panikujcie! – Prawda o demografii

Hans Rosling w ciekawy sposób opowiada o trendach demograficznych zeszłego stulecia i obecnych i o tym, co nas czeka w związku ze zmianami w populacji świata [OGLĄDAJ].

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s