Libertarianizm

Kim są libertarianie?

To pytanie zadano profesorowi psychologii, Jonathanowi Haidtowi. Oto, jak miło scharakteryzował libertarian. Chwała mu za to, że nie skrytykował nas za „brak wrażliwości społecznej” unikając oceniania. Brawo za uczciwość. OGLĄDAJ.

——————————————————————————————————————-

Przełamać złudzenie państwa

Stefan Molyneux z pasja i przekonaniem wyjaśnia dlaczego „państwo” jest po prostu kolejnym, archaicznym, niepotrzebnym i szkodliwym bożkiem, obiektem zbiorowego kultu pozbawionego racjonalnych podstaw i dlaczego należy ten kult obalić. OGLĄDAJ.

——————————————————————————————————————-

Opodatkowanie to kradzież

W tym filmie znajdziecie wyjaśnienie, dlaczego podatki nakładane przez rząd są kradzieżą poprzez analogię przymusu państwowego do przymusu prywatnego. Czy pojedynczej osobie wolno zmusić kogoś innego przemocą, aby oddała cześć swoich pieniędzy komuś trzeciemu? Nie? Dlaczego zatem pozwalamy tak czynić państwu? OGLĄDAJ.

——————————————————————————————————————-

Dlaczego niektórzy libertarianie błądzą i ulegają szaleństwu?

Ta ciekawą kwestię – dlaczego libertarianom zdarza się popaść w obłęd i  zaczynają wyznawać socjalizm – wyjaśnia nam Kelthuz. OGLĄDAJ.

——————————————————————————————————————-

Czy potrzebujemy rządu?

 „Do We Need Government?” to wykład profesora Edwarda Stringhama, w którym wyjasnia on, dlaczego nie potrzeba nam rządowego systemu policyjno-sadowniczo-więzienniczego i opowiada o już istniejących rozwiązaniach prywatnego prawa i policji. Bardzo ciekawa jest dyskusja ze słuchaczami na końcu. Niestety wykład bez napisów. OGLĄDAJ.

——————————————————————————————————————-

Jak działa wolność na rynku bezpieczeństwa? 

 „The Machinery Of Freedom: Illustrated summary” to krótki, półgodzinny mini-wykład Davida Friedmana ilustrowany przez Tomasza Kaye’a, dotyczący problemów i możliwych rozwiązań na wolnym rynku prawa i agencji ochrony w libertariańskim, bezpaństwowym społeczeństwie. Doskonała lekcja dla tych, którym wydaje się, że państwowy monopol na stanowienie prawa i stosowanie przemocy jest jedynym wyjściem. OGLĄDAJ.

Dodano: 22.10.2012

——————————————————————————————————————-

Społeczeństwo prawa państwowego czy prywatnego?

Hans Herman Hoppe rozważa niezwykle intrygującą i budzącą wiele emocji wśród libertarian kwestię prywatnego sądownictwa i tego, jak prywatne sądy mogą dochodzić do porozumienia w sytuacji sporu między ich klientami. Wyjaśnia też, dlaczego państwowy system sądownictwa jest szkodliwy i niemoralny. OGLĄDAJ.

Dodano 14.12.2012

——————————————————————————————————————-

Martin Lechowicz w Superstacji

Bardzo ciekawy, nie za długi i rzeczowy wywiad z Martinem Lechowiczem z Kontestacji, w którym tenże Martin dowcipnie komentuje polskie przywiązanie do idei państwa i polityków i opowiada o swoim „kontestowaniu” rzeczywistości. Jest tez o kibolach, libertarianizmie i „normalności”. OGLĄDAJ.

Dodano: 28.01.2013

——————————————————————————————————————-

Robert Gwiazdowski o „wolności od” i „wolności do”

 Bardzo ciekawy mini-wykład Roberta Gwiazdowskiego na temat filozofii wolności, w którym wyjaśnia, czym jest wolność „od” – czyli prawdziwa wolność od przymusu – oraz wolność „do” – czyli współczesne wykrzywienie idei wolności, zgodnie z którym rolą państwa jest zabieranie bogatym i dawaniem biednym. Bierze tez w obronę wolnorynkowy kapitalizm. OGLĄDAJ

Dodano: 06.03.2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s