Książki

W tym dziale zamierzam umieścić tytuły książek, które uważam za inspirujące, wartościowe i w oparciu o które wspomagam budowę własnego światopoglądu. Niektóre z nich należy przeczytać też dla przestrogi – wszak dobrze znać czasem retorykę i argumenty ideologicznych przeciwników, aby lepiej się bronić przed atakami ich wyznawców.

1. Ludwig von Mises, Ludzkie działanie.  

Absolutny klasyk! Najlepiej charakteryzuje tą książkę David Boaz pisząc: „wielka postać austriackiej szkoły ekonomii pokazuje, dlaczego kapitalizm działa, a socjalizm nie” (czytaj dalej….).

2.  Milton Friedman, Kapitalizm i wolność

Milton Friedman rozprawia się z rzekomo wolno-rynkowymi monopolami a także mitami na temat konieczności świadczenia niektórych usług (edukacja, poczta) przez państwo (czytaj dalej…).

3. Hans-Herman Hoppe, Demokracja: Bóg, który zawiódł.

W tym, jakże prowokacyjnie zatytułowanym dziele, H.H.Hoppe – anarcho-kapitalista i ekonomista austriackiej szkoły zawiera swoje poglądy na temat słabości, czy wręcz rażących niedostatków ustroju demokratycznego wskazując na jego przyczynienie się do upadku politycznego i ekonomicznego społeczeństw (czytaj dalej…).

4. Frederic Bastiat, Co widać i czego nie widać.

Ten krótki, 50-stronicowy pamflecik polecam każdemu, kto błędnie wierzy, że redystrybucja państwowa, cła, podatki i socjalizm mogą być dobre dla ludzi (czytaj dalej…).

5. Jesus Huerta de Soto, Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne. (pdf)

Pozycja obowiązkowa. Obszerna praca hiszpańskiego przedstawiciela austriackiej szkoły ekonomii dotycząca roli banków prywatnych i państwowych w tworzeniu mechanizmów prowadzących do rozwoju cyklicznych kryzysów gospodarczych (czytaj dalej…).

6. Walter Block, The Privatization of Roads and Highways.

Walter Block zajmuje się w tej książce kwestią budowy i utrzymania systemu dróg zastanawiając się, czy możliwe jest urynkowienie usług drogowych i wskazuje, że jest to możliwe (czytaj dalej…).

7. Dinesh D’Souza. Listy do młodego konserwatysty.

Znakomita, niedługa, napisana żywym językiem, wciągająca lektura, w której D’Souza przedstawia swoje bogate doświadczenia dotyczące polemiki ze środowiskami lewicowymi, głównie na amerykańskich uniwersytetach (czytaj dalej…).

 8. Llewellyn Rockwell, Austriacy o standardzie złota 

Zwięzłe, przekrojowe i ciekawe omówienie kwestii standardu złota przez znanych ekonomistów Szkoły Austriackiej: Murraya N. Rothbarda, Franza F. Sennholza, Josepha T. Salerno, Lawrence H. White’a i innych (czytaj dalej…).

9. Hans herman Hoppe, The Myth of National Defense

Książka ta to zbiór tekstów różnych autorów takich, jak Walter Block, M.N. Rothbard, czy Jorg Guido Hullsman zredagowany przez H.H.Hoppe, których wspólnym tematem jest kwestia obronności i bezpieczeństwa w społeczeństwie anarcho-kapitalistycznym pozbawionym państwowego aparatu policyjnego i narodowej armii (czytaj dalej…).

10. Murray Newton Rothbard, O nową wolność. Manifest libertariański. (pdf)

Absolutna klasyka, można by rzec: biblia libertarian. Murray N. Rothbard z nieubłaganą wiarą w wolność przedstawia fundamenty, na których opierać powinno się libertariańskie społeczeństwo: własność prywatną i prawo do samo-posiadania (czytaj dalej…).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s