Czy bitcoin jest pieniądzem? – polemika z artykułem Jana Fijora

Bitcoin – kryptowaluta internetowa oparta o technologię blockchain, która ostatnimi laty zrobiła furrorę na rynku spekulacji i cieszy się dużym (i uzasadnionym!) zainteresowaniem ze strony libertarian, zwłaszcza kryptoanarchistów – wzbudza także liczne kontrowersje.

Powszechna krytyka i nieufność a nawet otwarta wrogość pod jego adresem ze strony ekonomistów głównego nurtu, a zwłaszcza oficjeli banków centralnych i rządów, nikogo nie dziwi: wszak jest to zdecentralizowane, nieregulowane aktywo o charakterze bardzo przypominającym pieniądz*, które bywa postrzegane jako nowa technologia finansowa o potencjale zagrożenia obecnemu status quo w świecie ustrojów monetarnych. Tego typu opinie muszą wzbudzać irytację i obawy ze strony biurokratów i nadwornych intelektualistów rządu.

Jednak dziś nie zamierzam zajmować się atakami na bitcoina i kryptowaluty ze strony przedstawicieli władzy, lecz odpowiedzieć na wpis z bloga Jana FIjora, znanego szerokow w środowisku wolnościowym biznesmena, wydawcy licznych książek ekonomicznych i libertariańskich i stałego uczestnika audycji w internetowym radiu Kontestacja. [CZYTAJ DALEJ…]

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bitcoin, Ekonomia, pieniądz, Prawo, Technologie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s