Czy płaca minimalna sprzyja postępowi?

robotCzy można powiedzieć, że podwyższanie płacy minimalnej sprzyja automatyzacji a więc wspomaga postęp technologiczny i tym samym jest korzystne dla gospodarki? Tak nieopatrznie ktoś zinterpretował mój post poświęcony decyzji sieci restauracji fast-food Wendy’s która w odpowiedzi na zapowiedź podwyżki płacy minimalnej do $15 ogłosiła, że wyposaży 6000 swoich restauracji w automaty zastępujące kasjerów.
Sugestia, jakoby rząd mógł poprzez podwyżkę płacy minimalnej wspomóc rozwój gospodarczy wynikła z błędnego zrozumienia faktu, że zazwyczaj automatyzacja stanowiska pracy wiąże się ze wzrostem wydajności i redukcją kosztów.
Tak oczywiście jest, wtedy, gdy proces ten zachodzi naturalnie, a nie, gdy jest wymuszony dekretem rządowym. Skoro firma zatrudnia obecnie kasjera i płaci mu – powiedzmy – $8 za godzinę pracy – oznacza to, że w obecnej chwili funkcjonowanie na jego miejscu robota kasowego byłoby bardziej kosztowne – gdyby było przeciwnie, robot kasowy już dawno zastępowałby kasjera bez „zachęty” ze strony regulatora państwowego. Państwo naprawdę nie musi podpowiadać przedsiębiorcom jaka metoda produkcji lub świadczenia usług jest dla nich najbardziej opłacalna.
Sieć Wendy’s zmuszona nagle do wypłacania kasjerowi stawki $15 za godzinę, zamiast $8, zostaje niejako zmuszona do szukania tańszej alternatywy – w tym przypadku będzie to robot kasowy. Jednak pamiętać należy, że choć robot będzie pracował taniej od kasjera – powiedzmy że koszt jego funkcjonowania wyniesie $10 za godzinę – to nadal wydatki poniesione przez przedsiębiorce będą wyższe, od dotychczasowych $8 wypłacanych kasjerowi.
Jedyna sytuacja, w której zatrudnienie robotów w miejsce kasjerów byłoby korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, to sytuacja w której dzięki rozwoju technologii i/lub spadku ceny i/lub kosztów eksploatacji robotów, godzina pracy maszyny okazałaby się tańsza od dotychczasowej ceny godziny pracy kasjera – czyli spadła poniżej $8. Wówczas mielibyśmy do czynienia z efektywniejszym wykorzystaniem czynników produkcji przez przedsiębiorcę, a ponadto uwolniono by pracę ludzką, którą można by skierować do innych przeznaczeń.
Aby podwyżka płacy minimalnej do $15 nie spowodowała redukcji zatrudnienia, kasjerzy musieliby być na tyle wydajni, aby przychód przedsiębiorcy wynikający z 1 godziny ich pracy przewyższał kwotę $15. W przeciwnym razie jest po prostu niemożliwością, aby pracownicy zachowali swoje stanowiska pracy. Identycznie sprawa ma się z zatrudnianiem maszyn – ich praca zostanie zatrudniona, gdy będą wytwarzały dobra/usługi warte dla konsumentów tyle, że zapłacą oni przedsiębiorcy więcej, niż wynosi koszt utrzymania maszyn.
W każdym przypadku więc, gdy rząd dekretuje sztuczny wzrost ceny jakiegoś dobra, np. pracy, generuje to nieodwracalne straty dla całej gospodarki. Wysokość tych strat wynikających z nieoptymalnego wykorzystania czynników produkcji, wynosi tyle, ile różnica w cenie nowych czynników zatrudnionych po zmianie, a starych, zatrudnianych przed nią. W powyższym przykładzie, zatrudnienie maszyny kosztującej przedsiębiorce $10 za godzinę funkcjonowania, przyniesie stratę $2 w porównaniu z sytuacją wcześniejszą – gdy pracę robota wykonywał kasjer za $8 za godzinę.
Indywidualne straty ponoszone przez zwolnionych pracowników, ich nieszczęście, bieda, frustracja, to koszty nie dające się zmierzyć.
—-
#Wendy’s #ekonomia #płacaminimalna #postęp #automatyzacja #fivequestionsguy

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekonomia, Polityczne absurdy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy płaca minimalna sprzyja postępowi?

  1. Pingback: Moralne i ekonomiczne konsekwencje głupoty czyli… „Dobrobyt” płacy minimalnej, średniej krajowej, „bezwarunkowego dochodu gwarantowanego” i „programów socjalnych”. PIS gwarantuje bankom niezatapialność (za o

  2. Pingback: Moralne i ekonomiczne konsekwencje głupoty czyli… „Dobrobyt” płacy minimalnej, średniej krajowej, bezwarunkowego dochodu gwarantowanego i programów socjalnych. PIS gwarantuje bankom niezatapialność (za oszczędności Polaków). |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s