Czy państwo działa na ślepo?

Taki komentarz napisał Cezary Kaźmierczak krytykując szkodliwe regulacje, które utrudniają życie drobnym przedsiębiorcom, a nawet zwykłym obywatelom pragnącym coś wytwarzać na własne potrzeby.

Kaźmierczak

Najprawdopodobniej wszystkie wymienione przez Kaźmierczaka przepisy są jak najbardziej celowe tak w swoim brzmieniu, jak i grupie celowej. Państwo nie jest ślepym, przypadkowym, omylnym gigantem nie rozumiejącym, co czyni depcząc maleńkich obywateli na swojej drodze. Ono jest gigantem świadomym, działającym jak najbardziej celowo – świadomość ta jest wprawdzie utkana z najróżniejszych podszeptów wielu odmiennych grup interesu, różnych lobbystów i środowisk, a przez to dość chaotyczna, mnoga. Tak więc, gdy ustawa utrudnia życie małego przedsiębiorcy, można przewidzieć, że dzieje się to z korzyścią – i często za sprawą podpowiedzi udzielonej w stosownej komisji sejmowej – dużego przedsiębiorcy, który małego konkurenta nie chce i chętnie mu rządową nogę podłoży. Jednak nie zawsze to wielcy kopią dołki do których wpadają mali. Czasem jest odwrotnie, gdy drobny busiarze podminowują rozwój dużego Polskiego Busa uciekając się po pomoc pałki w rekach Wojewody.
Tak więc nie ma tu szaleństwa – wbrew temu, co pisze Kaźmierczak – jest za to rozproszony interes tych, których podszepty akurat dotarły do ucha rządzących, który tylko dla naiwnych wyda się „szaleństwem”. Nie ma niczego szalonego w zapewnianiu sobie przewagi za pomocą państwowej przemocy – jest to działanie racjonalne w sytuacji, gdy każdy może po taką metodę sięgnąć. Szaleństwem jest zatem nie to jak państwo reguluje sprawy, ale już samo to, że ono cokolwiek jakkolwiek reguluje i się wtrąca.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy państwo działa na ślepo?

  1. Pingback: Na Węgrzech i w Polsce trwa „uwłaszczenie” w postaci antyreformy rolnej. Czy państwo działa na ślepo? | Łódź Odysa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s